Disa Nursery Bimët më të mira

Edhe pse ka shumë bimë të gjelbër mund të pastrojë ajrin, në mënyrë efektive për të hequr efektin e ndotjes shtëpie, por në shtëpitë e reja ujdisje nga ndotja kimike, aloe vera, bracketplant, bimë Sansevieria është një nga përbërësit më efektive natyrore.

Shkencëtarët e NASA pas më shumë se 20 viteve të hulumtimit gjetur se brenda 24 orëve të kushteve ndriçim, një tenxhere e aloe mund të eliminojnë 1 metër kub të ajrit në 90% formal; Një pellgu i sobë Chlorophytum, pajisje elektrike, produkte plastike mund të dërgojë e monoksidit të karbonit dhe azotit absorbohet, peroksid gjithashtu mund të thithin 86% të formaldehyde; Nënë-in-ligjit të tilla si brisk bimë të mëdha gjeth mund të thithin më shumë se 80% të gazit të brendshëm të dëmshme të vendit. Prandaj, në dhomën e gjumit të 15 metër katror, ​​mbjellë dy pellgu bracketplant apo nënë-në-ligjit, mund të mbajnë ajër të pastër, larg nga dëm të formaldehyde.

Përveç kësaj, ivy mund të thithin 90% të benzenit; Tequila mund gllabërojë 70% 50% 50% e benzenit, formaldehide dhe trichlorethylene; Hung LAN mund të hani 96% të monoksidit të karbonit, 86% formal. Dhe Astragalus, duke përfshirë duhanit dhe lafshë gjeli mund të thithin një sasi të madhe të elementeve radioaktive si uraniumi; Kumquat, shegë, jasmine purpurt dhe gjysma e lotus e HF kanë rezistencë të fortë; Wisteria të rezistencës së fortë të dioksid squfurit, klori dhe fluori hidrogjeni; Për klor shumë helmuese, camellia, shegë, Milani kanë aftësi të caktuar për të absorbuar dhe të grumbulluar; Gardenia, lule shegë, Milani mund të thithin SO2 shtëpie; Citrus dhe rozmarinë, mund të ajrit të brendshëm bakteret të reduktuar në masë të madhe dhe mikroorganizmave.

Përveç sa më sipër duhet të jetë nën kushtin e dritës mund të thithin të gazit të dëmshme shtëpie bimëve jeshile lule në vazo, ka disa lule dhe bimë mund të pastrojë ajrin gjatë natës, ndër llojet më të zakonshme të pëllëmbë për flokë gështenjë, të shkurtër ti Kuan, shirit Kuan tI, mbjellëse stonecrop hypertrophy, kupë, kultivimin e pineapple dhe tigër orkide, etj për më tepër, ky lloj i bimëve, bimore dhe avantazhe shumë të dukshme të mirëmbajtjen e lehtë, është populli lule shpesh thonë "më mirë".


Ora Post: Mar-05-2018
WhatsApp Online Chat !